Squamish BMX Racing Club hosts provincial qualifier races

Event held July 20 most well attended of the Sea to Sky races, say organizers

Riders and their families ‘raced’ to the Squamish BMX Club track on Saturday, July 20 for the Squamish Provincial Championship races. Organizers say this was largest one of all the Sea to Sky races with people from Ontario, Colorado and all over B.C. attending.

Riders could earn up to 800 points in the four weekend qualifiers held in the Sea to Sky: Squamish, Whistler, Pemberton and the North Shore.
Riders need to race in four provincial races and the provincial final in September in Langley to qualify for a provincial standing and plate. ⁠

article continues below

Here are results from Squamish’s event:

5 & Over Half Track

1               Carter Campbell (206) Squamish

1               Max Salzl (173) Surrey

1               Jaden Butler (660) Squamish

1               Landon McLean (130) Surrey

4 Year Old Half Track

1               Emma Newby (695) Squamish

1               Evelyn Levangie (055) North Van

1               Theo Simons (991) Vancouver

1               Khyber Butler (701) Squamish

3 Year Old Half Track

1               Holton Gray (474) Chilliwack

1               Silas Spencer (561) Squamish

1               Makena Underwood (881) Squamish

36-40 Women Cruiser

1               Rachelle Nielsen (20) Summerland

2               Charlotte Uskoski (12) Squamish

3               Erin Harron (2) Surrey

4               Jody Hallett (8) Whistler

5               Erin Gray (616) Langley

6               Michelle Rudert (45) North Van

46-50 Women Cruiser

1               Bea Lindasy-Hawkins (5) Langley,

2               Wendy Ryall (7) Mission

3               Kelly Kozevnikov (19) Heffley Creek

4               Kelly Spelay (32) Langley

9 Cruiser

1               Lucas Close (6) Surrey

2               Finley McHale-Boulter (37) Langley

3               Hayden Messere (3) Kamloops

4               Luke Nauman (403) London

10 Cruiser

1               Drew Solmes (A) Vernon

2               Bubba Paddock (1) Parksville

3               Liam Harron (42) Surrey

46-50 Cruiser

1               Brian Goldstone (7) Squamish

2               Sawyer Cameron (27) Surrey

3               Bryce Lamont (18) Prince George

4               Carter Cosman (21) Sooke

5               Chuck Padgham (33) Aldergrove

6               Jason Nickol (3) Squamish

5 & Under Novice

1               Luke Moat (317) North Van

2               Connor Stuart (353) Squamish

3               Braelyn Kanavos (671) Vancouver

4               Beckham Roberts (547) Maple Ridge

5               Jack Longridge (782) Squamish

6               Jackson Shillito (370) Squamish

7               Hazel Gray (475) Chilliwack

8               Owen Underwood (468) Squamish

9               Cody Lefterusk (143) Langley

Squamish BMX Racing Club hosts provincial qualifier races_2
Source: David Buzzard/For The Squamish Chief


 

6 Novice

1               Torger Frail (212) Squamish

2               Maxim Levangie (344) North Van

3               Noah Harron (227) Surrey

4               Ashton Berrow (539) Squamish
 

7 Novice

1               Natalie Uskoski (59) Squamish

2               Saylor Inglis (579) Lake Country

3               Elias Newby (277) Squamish

4               Hadley Gray (494) Langley

8 Novice

1               Skye Sherman (31) Squamish

2               Carter Vandekerkhove (200) Surrey

3               Silas Simons (511) Vancouver

4               Ryder Poulsen (325) Squamish

5               David Beasley-Murray (421) Vancouver
 

10 Novice

1               Kaden Dewing (432) Abbotsford

2               Noah Kerluck (144) Campbell River

3               Beckham Campbell (221) Squamish

4               Lauren Alain (73) Aldergrove

5 & Under Intermediate

1               Jake Beattie (139) Lions Bay

2               Griffen Spencer (102) Squamish

3               Hudson Lutman (73) Langley,

4               Rayleigh Pare (63) Abbotsford

5               Brooklyn Messere (22) Kamloops
 

Squamish BMX Racing Club hosts provincial qualifier races_6
Source: David Buzzard

6 Intermediate

1               Hamish Sherman (5) Squamish

2               Griffin Schwandt (112) Maple Ridge

3               Nash Marett (A) Qualicum Beach

4               Noah Cornbill (3) Campbell River

5               Odin Frail (206) Squamish

6               Scout Appleby (229) North Van

7               Henry Alain (340) Aldergrove
 

7 Intermediate

1               Max Darlow (92) Pemberton

2               Seth Watson (65) Armstrong

3               Bode Franko (151) Squamish

4               Bo Grier (320) Pemberton

5               Quinn Lemon (283) Vancouver

6               Luke Nauman (45) London, ON

7               Logan Kautz (051) Kamloops

8               Carver Lamont (157) Prince George
 

Fia Graaten (2) Lantzville

Zack Lefteruk (129) Langley
Sam Johnson (391) Surrey
 

8 Intermediate

1               Blake Hutchinson (148) Squamish

2               Aidan Holloway (2) Armstrong

3               Quinn Bell (107) Burnaby

9 Intermediate

1               Kai Joyce (6) New Westminster

2               Hayden Glenn (441) Abbotsford

3               Cooper Marett (99) Qualicum Beach

4               Patrick Larkin (184) Squamish

5               William Salzl (166) Surrey

6               Calla Alish (23) Langley

10 Intermediate

1               Carter McGregor (261) Langley

2               Nathan Miskinis (337) Surrey

3               Layne Beaudry (158) Squamish

4               Jack Nauman (40) London, ON

5               Riley Drever (279) Squamish

6               Cohen Clendening (381) Vancouver
 

11 Intermediate

1               Casey McHale-Boulter (241) Langley

2               Piper Wesson (255) Pitt Meadows

3               JJ Caputo (68) Kamloops
 

12 Intermediate

1               Carter Cosman (81) Sooke

2               David Fuller (89) North Van

3               Ethan Wood (126) Langley

4               Jo Jo Caputo (26) Kamloops

15 Intermediate

1               Zoe McHale-Boulter (4) Langley

2               Jonah Kittson (168) Abbotsford

3               Marina Caputo (48) Kamloops

4               Hanya Riddick (10) Lumby
 

41-45 Intermediate

1               James Lutman (32) Langley

2               Shannon Nauman (34) London, ON

3               Michael Bailey (131) Squamish
 

46-50 Intermediate

1               Jason Scoffins (135) Langley

2               Mark Nielsen (84) Summerland

3               Paolo Caputo (059) Kamloops

Women’s Dino Dash

1               Bea Lindsay-Hawkins (5) Langley

2               Erin Harron (2) Surrey

3               Kelly Spelay (32) Langley

9 Expert Girls

1               Piper Graaten (1) Lantzville

2               Allie McLean (14) Surrey

3               Sophie Moat (53) North Van

4               Sydney Berrow (106) Squamish

5               Poppy Robinson (4) Squamish

6               Stella Connelly (5) North Van

10 Expert Girls

1               Eilee Pughe (4) Maple Ridge

2               Ali McLeod (17) Squamish

3               India Nickol (3) Squamish

13 Expert Girls

1               Summer MacMullen (3) Maple Ridge

2               Shaelin Tinker (1) Maple Ridge

3               Heidi Schenk (5) Squamish

4               Nicole McLeod (3) Squamish

5               Kaila Murray (D) Squamish

7 Expert

1               Hunter Lutman (1) Langley

2               Hayden Messere (12) Kamloops

3               Oliver Cornbill (16) Campbell River

4               Yamato Kanada (127) Langley

5               Chase Schofield (30) Surrey

8 Expert

1               Cooper Schwandt (2) Maple Ridge

2               Kaleb Pare (137) Abbotsford

3               Tayvin Ihaski (190) Pemberton

4               Isaac Johnson (1) Surrey

Men’s Dino Dash

1               Gerry Erickson (7) Langley

2               Trevor Sharkey (6) West Kelowna

3               Raymond Ong (25) Surrey

4               Andy Tielen (147) Surrey

5               Dan Bouch (5) Langley

6               Rolly Hilland (120) Langley

7               Dan Close (4) Surrey

8               Mark Nielsen (19) Summerland
 

9 Expert

1               Taoh Cofield (5) Nanaimo

2               Rex Johnson (61) Abbotsford

3               Ryan Lefteruk (79) Langley

4               Tanner Sharkey (25) West Kelowna

5               Micah Franko (85) Squamish

6               Jenson McGregor (292) Langley

7               Riley Stevens (68) North Van

8               Finley McHale-Boulter (6) Langley
 

Tyson Van Overschot (42) Langley
Lucas Close (14) Surrey

10 Expert

1               Kameron Drombolis (82) Langley

2               Drew Solmes (3) Vernon

3               Kaleb Spencer (B) Squamish

4               Bubba Paddock (5) Parksville

5               Dakota Watson (35) Surrey

6               Jacobus Arnold (7) Kamloops

7               Lochlun Warren (40) Whistler

8               Liam Harron (52) Surrey

Damion Catherine (66) Nanaimo
Colton Vandekerkhove (87) Surrey
Auron Carl (58) Nanaimo

11 Expert

1               Austin Cornbill (5) Campbell River

2               Ryder Connelly (18) North Van

3               Nolan Kittson (106) Abbotsford

4               Noah Milner (50) Vernon

5               Raymond Rudert (144) North Van

6               Logan Johnson (122) Surrey

7               Lucas Zhou (2) Surrey

8               Evan Close (16) Surrey

9               Samuel Johnson (30) Campbell River

12 Expert

1               Tristen Stacey (4) Mission

2               Dane Kerluck (15) Campbell River

3               Dexter Winton (2) Langley

4               Ryley Cofield (5) Nanaimo

5               Lucas Ryall (60) Mission

Squamish BMX Racing Club hosts provincial qualifier races_4
Source: David Buzzard

13 Expert

1               Robbie Tribe (4) Pemberton

2               Isaac March (36) Squamish

3               Coleton Potter (453) Pitt Meadows

15 Expert

1               Mack Nault (1) Comox

2               Daylen Lakovic (123) Pitt Meadows

3               Macklin Johnson (c) Campbell River

4               Ryan Floria (23) Prince George

16 Expert

1               Billy Ratcliff (8) Abbotsford

2               Jeremy Pope (4) Squamish

3               Jeremy Scoffins (13) Langley

17-20 Expert

1               Logan Jones (41) Langley

2               Celso Rodriguez (659) Vancouver

3               Duke Nault (2) Comox

46-50 Expert

1               Dan Close (4) Surrey

2               Peter Kuyvenhoven (7) Langley

3               Raymond Ong (25) Surrey

 

Read Related Topics

@ Copyright Squamish Chief